Opatrenia proti roztočom bytového prachu a ich alergénom

 

Podľa medicíny zakladajúcej sa na dôkazoch a medzinárodne uznávaných konsenzoch sú v súčasnosti platné dolu uvedené poznatky: 

 

Zrakom neviditeľné roztoče bytového prachu predstavujú len jednu malú čeľaď z rozsiahleho spoločenstva roztočov, ktorá je však pre človeka najvýznamnejšia. Vylučujú do nášho domáceho prostredia chemicky i biologicky vysoko aktívne látky, ktoré majú značnú schopnosť poškodzovať slizničnú výstelku dýchacích ciest, podnecovať nežiaduce imunitné deje, narušovať ich súhru a alergizovať.

 


Roztoče sú jednou z príčin rôznych chorôb .

Príkladom sú opakované infekcie dýchacích ciest, priedušková astma, chronicky kašeľ, chronická nádcha s nosovou nepriechodnosťou, chronický zápal vedľajších nosových dutín, chronický zápal spojiviek, atopický ekzém, úporné žihľavky a vzácne i anafylaktický šok.

 

 

 

 

 

 

Veľmi ľahké a ťažšie čiastočky prachu.

Ľudskému zdraviu najškodlivejšie druhy roztočov, a súčasne aj ich alergény, sa vyskytujú v ľudských obydliach, najviac práve v lôžku, ďalej v čalúnenom nábytku, vankúšoch, perinách , bytovom textile a v usadenom prachu. Oproti pôvodným názorom je dnes spoľahlivo zistené že v ľahučkom, poletujúcom prachu miestností sa roztočové alergény  za bežných podmienok prakticky nevyskytujú. Alergény  sú súčasťou  ťažšej zložky prachu ktoré sa v ovzduší objavujú pri silnejšom zvírení ťažšieho, usadeného prachu.


Roztoče sa v najväčšom množstve vyskytujú na lôžku.

Keď sa na lôžku spí, vzniká v ňom špeciálna mikroklíma, ktorá je pre roztoče ideálnou liahňou a súčasne najlepším prostredím pre ich rast, vývoj a rozmnožovanie. Človek tu svojou prítomnosťou navodzuje pre roztoče optimálnu teplotu i vlhkosť. Dodáva im i hojnosť tej najlepšej potravy, ktorou sú odpadajúce čiastočky starej kože. Roztočom prospieva aj tmavé  a vlhké prostredie v matracoch.

 


Do ľudského organizmu sa roztočové alergény dostávajú prevažne pri spánku, a to dýchacími cestami a pokožkou.

Je to spôsobené skutočnosťou že vtedy dochádza k tesnému kontaktu nosa, úst a povrchu tela s najväčšími zdrojmi roztočových alergénov. Tými sú vankúše, prikrývka a matrace, ktoré môžu obsahovať až milióny roztočov. Podobným spôsobom môžu škodiť i plyšové zvieratká, vankúšiky a podobné veci  umiestnené na lôžku.

Základným spôsobom liečby hore uvedených ochorení,  ktoré sú spôsobené  alergiou na roztoče je obmedzenie ich prítomnosti v našej blízkosti najme počas spánku. Ide o liečbu príčinnú ako aj o prevenciu. Liečba pomocou liekov je len liečbou kontrolnou, pretože je založená na tlmení ťažkostí ktoré alergény spôsobujú.  Lepšie však je pokúsiť sa obmedziť zdroj ktorý alergie sposobuje a tým sú roztoče.   

 

Opatrenia proti roztočom bytového prachu a užitočné informácie.

 

Najlepšie ako odstrániť prítomnosť alergénov z ovzdušia je zamerať sa na odstránenie hlavných zdrojov roztočov a obmedziť životné prostredie roztočov na minimum.

 

1. Pravidelne  v intervaloch 3-4 týždne prať posteľovú bielizeň  pri teplote minimálne 60 °C. Ide o maximálny interval, podložený generačným cyklom roztočov. Dôležité je nahradiť staré periny a vankúše novými, vyrobenými z antialergických dutých vlákien. 

 

V ponuke sa vyskytujú aj paplóny ktoré dovolujú možnosť prania do 90 °C.

Napr. antialergický paplón alergéna.

 

2. Vetranie a Vymrazenie perím nestačí, zabijú sa tak roztoče, ale neodstránia sa ich prítomné alergény

 

3. Matrace by mali mať snímateľné poťahy, ktoré umožnia prať taktiež poťah matraca.

 

GREENTEX je čisto prírodná úprava látky pomocou priateľských probiotík, ktoré zbavujú látku alergénov, pohlcujú vlhkosť (zabraňujú tak vzniku pliesní), ničia potravu roztočov a baktérií (tým efektívne eliminujú ich výskyt), odstraňujú prípadný nežiadúci zápach. Laboratórnymi testami renomovaných inštitúcií bolo dokázané, že táto probiotická úprava dokáže látku dlhodobo udržať bez alergénov.

 

 

 

 

 

 

AEGIS je revolučná technológia, zaručujúca aktívnu sviežosť a hygienu textílií. Táto technológia je založená na fixácii nemigračných, trvalých, aktívnych častíc na vláknach textílie. Keď sa mikroorganizmy dostanú do kontaktu s časticami AEGIS, je ich bunková membrána prepichnutá, a tým sú zahubené. Týmto aktívnym prístupom sa dosahuje maximálneho zníženia prítomnosti roztočov, baktérií a pliesní a zamedzuje sa rozvoju ich populácie. Úprava AEGIS nestráca svoju účinnosť ani opakovaným praním a o jej prítomnosti sa dá presvedčiť jednoduchým testom. Poťah je odnímateľný a prateľný na 60?°C.

 

 

 

 

SILVER Poťahová látka so špeciálnou ú­pravou SILVER PROTECT, ktorá blokuje a redukuje tvorbu škodlivých zárodkov a baktérií na matracoch. Vysoko kvalitný, striebrom ionizovaný povrch poťahu má antimikrobiálny účinok. Už do dvoch hodín redukuje počet nebezpečných zárodkov a baktérií až o 90?%. Je preto zvlášť vhodný pre alergikov. Účinok antimikrobiálnej vrstvy bol testovaný a overený. Okrem vzniku plesní má aj schopnosť zabraňovať vytváraniu nepríjemných pachov. Pranie na 60?°C.
TOP SILVER – dvojzipsové prevedenie poťahu umožňujúce výmenu topu matraca, jeho otáčanie, prípadne otáčanie jadra matraca z dôvodu rovnomerného zaťažovania.

 

 


4. V ponuke o výrobcov matracov sa objavili nové druhy matracov vyrobené zo špeciálnych antibakteriálnych pien.

 

Antibakteriálne peny chránia  jadro matraca ktoré by sa inak mohlo stať zhubnou pôdou pre rostoče a baktérie. Pokiaľ matrace nemajú jadro vyrobené z Antibakterialnej peny je potrebné matrace vymeniť maximálne po 8 rokoch používania z hygienických dôvodov.Antibakterialne matrace ktoré ponúkame - Antibakterial bio-ex, Antibakterial bio-ex latex, Clima antibacterial, Premier antibakterial, Prezident Antibakterial.

 

Facebook

Youtube